خط رویش درختان در کوهستان

نویسنده: مسعود فرح بخش

در مناطق کوهستانی هر چه از ارتفاع پایین به سمت ارتفاعات بالا حرکت می کنیم از میزان درختان کم می شود و از یک ارتفاع مشخصی دیگر هیچ درختی دیده نمی شود. این ارتفاع مشخص در کوهستان که دیگر بالاتر از آن درختی قادر به روییدن نیست، به شکل یک خط فرضی در نظر گرفته می شود که به آن “خط درخت” یا خط رویش (tree line) گفته می شود. در ارتفاعات بالا به دلیل سرمای هوا، کمبود اکسیژن و وجود اشعه مضر uv خورشید هیچ درختی قادر به رشد نیست. اما این خط رویش برای تمامی مناطق جهان ثابت نیست به طوریکه جز عوامل فوق، عرض جغرافیایی نیز در تعیین خط رویش درختان موثر است. هر چه از استوا به سمت قطبین زمین حرکت کنیم، خط رویش درختان به ارتفاعات پاییین تری منتقل می شود.
برای مثال خط رویش درخت در کوه های آلاسکا با عرض جغرافیایی 61 درجه شمالی 700 متر بالاتر از سطح دریا است و بالاتر از این ارتفاع درختی قادر به رویش نیست. خط رویش در کوه های آلپ کشور سوئیس با عرض جغرافیایی 47 درجه شمالی 2200 متر است.
در کشور ایران مرتفع ترین خط رویش درختان متعلق به رشته کوه زاگرس است که درخت شاخص مناطق کوهستانی یعنی اُرس تا ارتفاع 3400 متری نیز قابل رویت است.
اما مرتفع ترین خط رویش درختان در دنیا در رشته کوه آند و در کشور بولیوی قرار دارد.
قله آتشفشانی نوادو ساخاما به ارتفاع 6542 متر بلندترین کوه کشور بولیوی است. این کوه که در عرض جغرافیایی 18درجه جنوبی قرار دارد با خط رویش 5200 متری، مرتفع ترین درختان از سطح دریا را در خود جای داده است.

درختان در کوه نوادو ساخاما که تا ارتفاع 5200 متری می رویند

درختی موسوم به Quenua که تا ارتفاع 5200متری کوه nevado sajama در بولیوی دیده می شود این مرتفع ترین ارتفاعی است که یک درخت قادر به رویش است

این کوه برای اولین بار در سال 1939 صعود شد و در سال 2001 عده ای از راهنمایان کوهستان بولیوی و مردم محلی در قله آن فوتبال بازی کردند تا رکورد مرتفع ترین بازی فوتبال دنیا نیز متعلق به این کوه باشد.

عکس: کوه nevado sajama در مرز بین بولیوی و شیلی در رشته کوه آند با مرتفع ترین خط رویش درختان در دنیا

منبع: ویکیپدیا

استفاده از مطلب فوق فقط با ذکر نام وبسایت “بام ایران ، ۵۶۱۰ متر” مجاز است
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایرج
3 سال قبل

آقای قشنگ مشنگ خان من خودم کوه مورده فوق حرف ای هستم که تو کارنامه ی صعوم قله ی k2 هم دیده میشه شما با این اطلاعات قلط تون به دنبال تحریم درخت کاری در مناطق مرتفعی مثل ایران که کشوری مرتفع هست هستید با این دروغتون رو که دیگه مردم از زندگی بر روی فلات ها نا امید کردین؟ من توی سه صعودم بر روی رشته کوههای دنا بلند ترین درخت رو نه یک با بلکه دوبار جالبه یکی ازین بارها یک زنجیره وار درخت که 11 درخت بود رو بر نزدیگی یکی از قله های بالای چهار هزار متر دیدیم که می‌شد تخمیل زد که بالای چهار هزار متر یا همون چهار هزار متر بالاتر از سطح دریا در کوههای زاگروس و جالبه همین اطفاق هم در کوههای البرز در چند کوهی که نزدیکی گلستان بالای چهار هزار مترند دیده میشه و بهتره که اکسیژن و کمو زیاد بودنش و رو اصلا قاطی این موضوع نکنید چرا که پژوهش گران تخمیل زدند که در صورتی بشه در ارطفاع بالای هفت هزار متر از سطح دریا هوایی نقبتا معتدل رو برقرار کرد با اون مقدار اکسیژ گن هم می‌توان درخت کاری و رشده درخت رو داشته باشیم…